2016/11/29

A Clockwork Orange, 1971


Violence makes violence.

kuo filmas geresnis, tuo sunkiau apie jį rašyti.

Aleksas kartu su keliais draugais leidžia vakarus ir naktis siaubdami nepažįstamųjų namus, prievartaudami moteris ir mušdami benamius. jie gyvena slaptą naktinį gyvenimą, už kurį mano, kad neturi atsakyti, bet greitai šie siautėjimai nutraukiami. Aleksas tampa eksperimentinės medicininės programos, kuri turi atpratinti jį nuo bet kokios prievartos ir smurto, dalimi.

tiek daug dalykų šiame filme man patinka. istorija sudėliota įdomiai, logiškai, jos pakylimai ir nusileidimai nenuspėjami, bet natūralaus ritmo. kadrai puikūs - viskas vaizdiškai išdėliota taip maloniai akiai, kad norisi screenshotinti vos ne kiekvieną kadrą. scena pieno bare įstrigo giliai atmintyje. veikėjų kostiumai, patalpų interjerai, miesto eksterjerai keisti, neįprasti, bet taip įtraukia ir sudomina. istorija pasakojama Alekso, kuris, yra pagrindinis veikėjas, bet nepavadintum jo teigiamu protagonistu, kuriam reikėtų jausti simpatiją. Malcolm'o McDowell, kuris atlieka Alekso vaidmenį, vaidyba atkreipia dėmesį. atrodo, kad aktorius iš tikrųjų kvėpuoja tuo smurtu, pykčiu, piktdžiugiškiu įniršiu, jo žydros akys ir pusinė šypsena maniakiškos. Aleksas ir jo draugai šneka žargonu, kuriame daug rusiškų žodžių ir tai dar viena įdomi detalė, padedanti sukurti keisto, nerealaus pasaulio įspūdį.

ir nors pasaulis atrodo nerealus, klausimai keliami labai realūs. tų klausimų daug ir jie labai diskutuotini. pavydžiui, ar žmogus turi teisę pasirinkti savo kelią, jei jo pasirinkimas yra smurtas? ar visuomenė tokius, kurie pasirenka šį kelią, turi teisę paversti "gerais", dorais žmonėmis? ar per jėgą įskiepytos geros vertybės gali laikytis žmoguje ir natūraliai ten augti? filmas atsakymų neduoda. manau, jis kokybiškas, jei gali sukelti daug minčių, diskusijų.

A Clockwork Orange režisavo Stanley Kubrick. filmas pastatytas pagal to paties pavadinimo Antony Burgess romaną, išverstą ir į lietuvių kalbą. pats knygos ir filmo pavadinimas - Prisukamas apelsinas - įdomus. A. Burgess pavadinimą aiškina taip: "Žmogus yra apdovanotas galimybe rinktis. Jis gali šią galimybę naudoti pasirinkimui tarp gėrio ir blogio. Jei žmogus gali daryti vien tik gera ar vien tik bloga, jis yra prisukamas apelsinas - išorėje gražus, spalvotas organizmas, bet viduje jis tik prisukamas žaislas, kuris gali būti sužalotas Gėrio arba Blogio."

verta žiūrėti ne kartą. ne be reikalo imdb užima aštuoniasdešimtą vietą (gal net, sakyčiau, vertas aukštesnio įvertinimo).

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą