2016/02/17

J. Ivanauskaitė "Mėnulio vaikai"
"Juk mūsų pasauly kančia, kaip ir vienatvė, tapatinama su luošumu. Sielos luošumu. Žmonės bijo turėti per daug sielos."

jaunatviška knyga, ir nors parašyta prieš dvidešimt aštuonis metus, vis dar gyva.

tai istorija apie jauną žmogų – kraštutinumus, neviltį ir stiprią meilę. Anita įsimyli Gediminą po jo mirties. jo nemačiusi ir su juo nebendravusi, bet pamačiusi jo nuotrauką supranta, kad jis jai skirtas. visas jos gyvenimas dabar įgauna prasmę – mylėti, tiesiog garbinti Gediminą ir atsekti visus, su juo susijusius žmones ir vietas.

ši knyga ne apie saldžią meilę. Anita labiau įsimyli pačią meilę kaip veiksmą ir jausmą, nei Gediminą. ir tai ne vienintelė tema, rašoma ir apie vienatvę, jauno žmogaus pasimetimą pasaulyje, kuris dėl nieko nestoja. narkomanija, bandos jausmas, susvetimėjimas, materializmas ir tai, kas tikra. nihilimas kartu su prasmės ieškojimu. atviras gali būti tik sau. niekas nesupranta, o net jei ir norėtų suprasti, žodžiai neatspindi tikrų jausmų. labai gerai atspindimas jaunas žmogus – jam tik viskas arba nieko. svyravimas tarp tokios išsvajotos meilės ir savižudybės – tarpinių variantų nėra.

veikėjai labai ryškūs, išskirtiniai. jie pilni jausmų – pavydo, nevilties, pasimetimo. kiekvienas veikėjas lyg turi savo spalvas, kurios geriausiai juos atspindi, ir visi jie įdomūs ir saviti.

Ivanauskaitės rašymo stilius unikalus. pasakojimas siurrealistinis ir tuo pačiu toks artimas kasdienai. pilna simbolių ir vis kur nors pražystančių gėlių žiedelių. melancholija, sapnai ir ryškios spalvos.

tokią knygą skaityčiau dar kartą, kaip odę meilei ir verksmą svetimam pasauliui, ir laikyčiau lentynoje tarp svarbiausių.

"Kiekvienas gelbėjasi kaip išmano. O kančia – geriausias gelbėjimosi nuo beprasmybės būdas. Nuostabi situacija – mylėti mirusįjį. [...] Rink, vaikeli, tuos pasakojimus apie Gediminą. Verk ant siūliuko kaip smulkius margus karolėlius. Vieną prie kit, vieną prie kito... Gausi gražų vėrinuką – žaislą savo kančiai. Gal ji kiek aprims užsižaidus, bet veikiausiai įsigeis ko nors daugiau."

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą