2015/11/02

Antanas Škėma "Saulėtos dienos"

Praeina diena. Šituo vasaros laiku dienos panašios viena į kitą, nes į Selo Petrovskoje dangų neužklysta nei debesys, nei vėjas. Saulė svilina, ramunės gelsta stepėse ir lūžta aukšta žolė. Naktimis Mijuso dugne šliaužioja dideli ir riebūs vėžliai, šią vasarą apsčiai lavonų Mijuse. Tolimieji kurganai pamėlsta po saulėlydžio, o akacijų lapai nusvyra ir velniškai kvepia abrikosais.

pasakojimas apie Rusijos pilietinį karą, perteikiamas per Martynuko akis. ta pati, iš istorijos vadovėlių žinoma situacija perteikiama naujai, iš kito kampo. reali istorijos linija rutuliojasi šalia Martynuko siurrealistinių vaizdinių, kurie kartais atrodo naivūs, kartais juokingi, kartais skaudžiai liūdni. Martynuko tėvas, lietuvis mokytojas, pakviestas kovoti, bando nuslėpti baimę ir išlikti orus, nors toli nuo tėvynės ir aplink dedasi baisūs dalykai. motina kirgizė ilgisi savo gimtųjų stepių, ilgesys nenumaldomas ir siela nerimsta. Martynukas – vaikas, nesuprantantis, kas vyksta aplinkui, bet, kaip ir visi vaikai, labai norintis išsiaiškinti.

atrodo, tie patys romanai ir apysakos apie karą turėtų jau atsibosti. pati tema žinoma ir nagrinėta, bet negalima leisti užsimiršti, o nužmogėjimas yra aktualus ir dabar. šitoje apysakoje karas parodomas žiauriai – per vaiko akis, vaiko, kuris dar turėtų džiaugtis saldžia vaikyste, bet laiką leidžia tampydamas už kojų pakaruoklius miesto gatvėj.
                
man patiko rašymo stilius. man tai pirmas Škėmos kūrinys ir nors slogus, jis man paliko gerą įspūdį. scenos nedidelės, bet neina nuobodžiai ir paeiliui, įsiterpia nerealūs vaikiški vaizdiniai, prisiminimai, nuotrupos ir viskas susidėlioja į sudėtingesnę, įdomesnę visumą. aprašymai neįprasti ir skaudžiai gražūs – velniškai kvepia abrikosais, o Mijuso dugne šią vasarą apsčiai lavonų.
                
perskaičiau greitai, bet į savo lentyną dėčiau. kad prisiminčiau, kad gyvenimas teisingas, nes jis vienodai žiaurus visiems – nesvarbu, ar tu paskutinis banditas, ar vaikas, kuris net nesupranta, kas dedasi.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą