2014/07/29

Marie-Aude Murail "Mano brolis Kvailys"

Setyniolikmetis Kleberas prisiima globoti savo dvidešimt dvejų metų protiškai atsilikusį brolį, kuris elgiasi kaip trimetis. Kleberas supranta, kaip Kvailys (niekas nevadina jo tikruoju vardu) neapkenčia Malikrua pensiono idiotams ir jam sąžinė neleidžia brolio ten uždaryti. jie apsistoja bute kartu su kitais keturiais nuomininkais studentais - Enzo, Korantenu, Arija ir Emanueliu. visa knyga - tai Kvailio nuotykiai, vaikiškos įžvalgos, pritrenkiančios apinkinius ir Klebero vargai su broliu.

lengvai skaitoma knyga. priverčia į viską žiūrėti paprasčiau, parodo, kad išankstiniai nusistatymai ir etiketės - visiška ne į naudą. juk vaikai tokių nusistatymų neturi, neturi ir Kvailys. kai vaikiškas mintis išsako jau pakankamai rimto amžiaus žmogus, esi priverstas į jas pažūrėti  kiek kitaip ir iš naujo jas permąstyti. supranti, kad daug jų genialios. daug juokingų nutikimų ir nesusipratimų, bet tuo pačiu knyga ir graudina. graudu, kad Kvailys visą gyvenimą liks toks, trimečio mąstymo, bet ramiau, kai supranti, kad jis visiškai laimingas, o Kleberas irgi su tuo susitaikė. atveria akis ir supranti, kad gyveni žiauriai gerai. man labai patiko Kvailelio vakiškas nuoširdumas. jis pribloškia ir daugumą knygos veikėjų ir jie greitai prisiriša prie vaikino.

knyga parodo, kokie dažnai žmonės būna grubūs, pikti ir susirūpinę tik savimi. pavyzdžiui, nekilnojamo turto agentė išvaro brolius iš aprodomo buto tik todėl, kad Kvailys supyksta ant jos dėl to, kad ji paima jo žaislus. gal ji pamano, kad turi reikalų su psichiniais ir čia puikiai atsiskleidža tie nepagrįsti žmonių nusisatymai ir stereotipai.

veikėjai:

Kleberas - nustebino savo stiprybe, "didysis mažasis brolis". kartą palūžo ir išsiuntė Kvailį į Malikrua, bet greitai susigriebė, kad tai neteisinga ir susigrąžino atgal. jis autoritetas Kvailiui, atstojantis ir brolį, ir tėvą (tikrajam tėvui Kvailys tik trukdo).
Arija - šiek tiek savanaudė gražuolė, bet net ir ji neatsispiria Kvailelio žavesiui.
Emanuelis - Arijos vaikinas, bjaurus savanaudis, žmonių, laikančių tokius kaip Kvailys gyvūnais, tinkamais bandymams atstovas. fu.
Enzo - vaikinas, iki ausų įsimylėjęs Ariją. rašo romaną ir viskuo nepatenkintas (kalta nelaiminga meilė). Kvailį vadina "savo biču"
Korantenas - Arijos brolis, Enzo jam geriausias draugas ir vedlys.
Beatrisė ir Zachra - dvi merginos, tarp kurių blaškosi Kleberas.
Ponas Pinpinas - Kvalio žaislinis triušis, kurio vaikinas nelaiko žaisliniu. trušis paskatina visas Kvailio išdaigas.

knyga parašyta paprastai ir aiškiai, nuosekliai. viskas daugiausiai išdėstyta iš Kvailio pozicijų, bet yra ir vietų, kur rašoma pro Enzo, Klebero, Zachros, Arijos ir kitų akis. autorė nepastebimai ir meistriškai tas pozicijas sulieja ir rašo trečiuoju asmeniu.

lengva knyga, smagiai skaitosi ir nelabai išsiskiria iš kitų. bet pradžiugino, kad ne apie narkotikus, savižudybes ir anoreksiją (tokių dabar ant kiekvieno kampo pilna).

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą