2014/04/24

John Green "Aliaskos beieškant"


Neseniai perskaičiau John Green knygą „Aliaskos beieškant“ iš „Beveik suaugę“ serijos. Autoriui šiuo metu 36 metai, gimė Indianapolyje, JAV. Ši knyga – jo pirmoji, paremta patirtimi mokykloje. Ji apie Mailzą, vaikiną studijuojantį Kalver Kriko mokykloje, kuris ten susipažįsta su Aliaska Jang ir ji  stipriai pakeičia jo požiūrį į pasaulį.
Mailzas atvyksta į šią mokyklą, kaip jis pats sako, ieškoti  savęs. Jis skuba, nes tokių dalykų negalima ilgai atidėlioti. Vos atvykęs jis susipažįsta su kambarioku Čipu, vėliau jų draugiją papildo nepakartojama mergina Aliaska Jang, kuri trykšta energija, kvailystėmis ir išmintimi, nenuspėjama ir kasdien vis kitokia. Ji sąmoningai elgiasi paslaptingai, bet kartu stebina atvirumu („Jūs rūkote, todėl, kad jums patinka. Aš rūkau, kad mirčiau“), jos kambaryje pilna knygų, ji feministinė ir keturlapį dobilą laiko ne laimės ženklu, o genetiniu apsigimėliu. Draugai pomėgius derina su savęs ieškojimu, skaito knygas ir rūko, kas man pasirodė labai nesuderinama. Mailzas nuo pat pradžių jaučia potraukį Aliaskai ir bando ją kuo labiau pažinti. Kai jam atrodo, kad jau žino apie ją viską, kai visas draugų ratas patiria daugybę mokykliškų nuotykių, Aliaska sėda girta už vairo ir išvažiuoja į mirtį taip verčianti galvoti, ar įmanoma kitą žmogų, net ir labai artimą pažinoti iki pat galo,
Knyga nustebino, Aliaskos mirties tikrai visiškai nesitikėjau. Knyga susideda iš dviejų dalių – prieš Aliaskos mirtį ir po jos. Toks išskirstymas neįprastas, todėl įdomiau skaityti. Veiksmas pirmoje dalyje vis greitėja ir kyla, lyg lipant į kalną ir pasiekiama kulminacija, „po“ dalis daug lėtesnė ir ramesnę, pilnesnę pamąstymų, lyg nusileidimas nuo to paties kalno. Į pasakojimą autorius gudriai įpina garsių asmenybių paskutiniuosius ištartus žodžius. Šioje knygoje tarp nuotykių ir temų mąstymui pusiausvyra, ši knyga tų temų apima daug. Ir dabar gyvuoja socialinis susiskirstymas pagal tai, kas turtingesnis, „kietesnis“ ar gražiau rengiasi ir su tuo nereikia taikstytis. Supratau, kad vaikystės traumos, įspūdžiai ir prisiminimai gali padaryti labai daug įtakos tolimesniam gyvenimui, būtent dėl to greičiausiai Aliaska ir mirė – pasijuto nereikalinga ir viską gadinanti, nes būdama vaikas nesugebėjo padėti mirštančiai motinai ir nusprendė nusižudyti. Taip pradedi galvoti ir apie mirtį ir savižudybes, ar visada jos nepateisinamos, ar kartais pakankamai suprantama, kodėl žmonės nusprendžia šitaip pabaigti savo gyvenimus.
Gera knyga, tikrai rekomenduoju, be to iš ties talentingo rašytojo. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą